21.03.2023
o godz. 19:00

Prowadzące:
Grupa Spotkanie
Katarzyna Balcerkiewicz
Justyna Byczkowska
Marta Drażyńska
Gdzie się podziała Twoja energia?
Zgodnie z definicją energii życiowej każdy człowiek rodzi się z pewnym zasobem energetycznym, który dostaje od swoich rodziców. Jej głównym celem jest jak najdłuższe podtrzymywanie naszego biologicznego istnienia. Energia ta nie jest odnawialna i wyczerpuje się z każdym dniem naszego życia. Nie mamy na nią większego wpływu i nie jesteśmy także w stanie zatrzymać jej ubywania, mamy jednak wpływ na jej tempo zużywania. Praca ponad siły, w środowiskach o wysokim poziomie stresu, doprowadzenie się do stanu wypalenia zawodowego, przeciągające się nieleczone choroby to tylko kilka przykładów jak na własne życzenie szybciej tracimy pokłady swojej urodzeniowej energii. By w ciągu doby wystarczało nam energii, istnieje specjalny mechanizm jej wydatkowania, który regularnie zasila nas w odpowiednią dawkę, by wystarczyło nam jej na mniej więcej 24 godziny. Jest to tzw. energia dobowa, którą w odróżnieniu od urodzeniowej – możemy odnawiać. Odpowiednie gospodarowanie energią by dzienne wydatki i wpływy energetyczne się równoważyły pozwoli nam zachować zdrowie i dobrą kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Najnowszym osiągnięciem nauki jest odkrycie chronotypu snu, który jest częściowo uwarunkowany genetycznie i wskazuje na optymalny czas aktywności i snu w czasie doby dla różnych typów ludzi.
W dzisiejszych czasach produktywność to słowo klucz. Styl pracy, który dominuje w organizacjach w dużej mierze sabotuje efektywność pracowników. Wpadamy w pułapkę przekonania: im więcej, tym lepiej. Nieustanny pośpiech, tysiące bodźców docierających każdego dnia do naszego mózgu, wiele godzin spędzanych w pracy, źle skomponowana dieta, stres to prosta droga do problemów z koncentracją, wyczerpania zarówna fizycznego jak i psychicznego. Jednym z błędów jakie popełniamy polega na tym, że szukamy sposobów, technik, aplikacji aby lepiej zarządzać zasobem, który jest ograniczony - czasem. W tej gonitwie do większej wydajności, produktywności czy optymalizacji zaniedbujemy szukania źródeł ładowania naszej energii. Inny błędem jest koncentrowanie się tylko na jednym z nich. Są zwolennicy zdrowej diety, ale zaniedbują sen, są zwolennicy ruchu, ale nie planują dnia, a przecież o wszystkie te źródła trzeba dbać jednocześnie i odkrywać które szczególnie wymagają naszej uwagi w danym momencie życia.
Czy po ciężkim i stresującym dniu, masz czasami wrażenie, jakby ktoś wyssał z Ciebie całą energię? A może wyprowadza Cię z równowagi każda sytuacja, która odbiega od rutyny? Gdy dobrze się czujesz, jesteś wypoczęty, najedzony i szczęśliwy – dostajesz kopa energetycznego i realizujesz robisz wiele różnych rzeczy. Gdy jesteś zmęczony, zestresowany, Twój nastrój, poziom energii i motywacji - spada. Jesteś w stanie robić wtedy zdecydowanie mniej, a przez to czujesz się gorzej: jeszcze bardziej wyczerpany, coraz mniej Ci się chce.
Chcesz się dowiedzieć jak budować i chronić swoją życiową baterię?
Dołącz do webinaru na którym pokażemy Ci jak dbać o odpowiednią równowagę energetyczną w ujęciu Analizy Transakcyjnej i jak dzięki tej wiedzy możemy budować swoją odporność psychiczną.