Czy doświadczyłeś kiedyś, że organizacja miejsca pracy może przyczyniać się do odczuwanego stresu?
Każdy z nas ma nieco inne potrzeby w tym obszarze - w zależności od tego, jakie charakteryzują nas cechy osobowości. Ostatnio pisaliśmy o biurze Działacza - jednego z 6 typów osobowości wyróżnionych przez Proces Communication Model®.
Czytając poniższe opisy, pamiętaj, że nikt z nas nie ma w sobie tylko jednej czystej części osobowości. Jesteśmy dużo bardziej skomplikowani i ktoś kto ma opisanego wcześniej Marzyciela może odnaleźć w sobie również części Analityka czy Nieugiętego.
Analityk i Nieugięty to kolejne typy osobowości według Modelu PCM.
Analityk to osoba odpowiedzialna, logiczna, zorganizowana. W pierwszej kolejności postrzega świat za pomocą myślenia, dokonuje syntezy faktów i analizy założeń.
Nieugięty natomiast jest osobą sumienną, oddaną, obserwującą świat. Wyrabia sobie opinie na temat ludzi i rzeczy, postrzega rzeczywistość przez pryzmat swoich wartości i poglądów.
Oba te typy osobowości lubią pracować z drugim człowiekiem. Potrzebują osoby po drugiej stronie do weryfikowania swoich myśli, dyskutowania o pomysłach, sprawdzania etapów swojej pracy, poszukiwania argumentów lub danych.
Potrafią też efektywnie pracować w grupie, jednak przez mniejszą ilość czasu niż inne osoby. Dynamiczne dyskutowanie w dużym gremium u osób jako główny styl pracy w tych typach osobowości może powodować duży stres i obniżanie satysfakcji z pracy
Częstym błędem Analityka i Nieugiętego jest poszukiwanie indywidualnego biura tzw. 1 na 1. Uciekając od zbyt licznych grup często osoby takie myślą, że potrzebują samotności samotności. Jednak kiedy organizują sobie samotne warunki, są mało wydajne. Zarówno samotność, jak i duża grupa, nie są dla nich dobrymi warunkami pracy.
Najlepszym rozwiązaniem dla Analityka i Nieugiętego są 2-3 osobowe pokoje, w których mogą uporządkować swoją przestrzeń po swojemu, tak by zadbać o strukturę i porządek.
Potrzebują one czasu na przemyślenie i spokojną dyskusję.
Zamiast dyskutować o wszystkim ze wszystkimi, lepszym sposobem szukania rozwiązań jest dla nich wymiana pomysłów i ich szlifowanie w mniejszych, 3-4-osobowych zespołach, a następnie prezentacja w szerszym gronie.
Analityk lubi przestrzenie zorganizowane, funkcjonalne, ułożone, w których wszystko ma swoje miejsce i pozwala optymalnie wykorzystać czas. Jeśli musi pracować z “bałaganiarzem” (opisanym wcześniej już Działaczem lub Buntownikiem, o którym napiszemy w następnych wpisach) będzie bardzo cierpiał. Zazwyczaj kończy się to sprzątaniem ich przestrzeni - co budzi konflikty lub napady paniki “gdzie jest moje zestawienie?!” lub wyznaczaniem linii demarkacyjnej: “to jest moje biurko - a to twoje!”. Optymalizacja i ergonomia to motyw przewodni biura Analityka. W jego biurze znajdziecie również nagrody i certyfikaty, gdyż bardzo ceni pracę i potrzebuje jej uznania.
Biuro Nieugiętego jest podobnie funkcjonalne i proste. Będzie również dobrze zorganizowane i pomocne w pracy, jaka ma być tu wykonana. Dobra organizacja i tradycje to motyw przewodni biura Nieugiętego. Znajdziecie w nim również cenione przez niego dyplomy i certyfikaty, ale charakterystyczna różnica będzie widoczna w obecności rzeczy nawiązujących do wartości tej osoby, np. zdjęcia rodzinne, portrety autorytetów, istotne symbole. Dlatego praca przy hot desku jest dla niego absolutnie demotywująca, gdyż nie może poczuć, że ma swoje miejsce, gdzie może się osadzić. Nieugięty, jeśli może wybiera tradycyjne funkcjonalne meble lub meble odwołujące się do ulubionych epok czy czasów historycznych, ponieważ czas jest dla niego wartością, którą lubi podkreślać i szanować.
Pamiętaj, nigdy nie jesteśmy tylko jednym typem osobowości. Mamy wszystkie 6: Empatia, Działacz, Analityk, Nieugięty, Marzyciel i Buntownik. Nasze biuro będziemy urządzać zgodnie z preferencjami najbardziej dominującego typu, ale będzie też w nich ślad tych części naszej osobowości, które były dominujące w nas wcześniej.
W kolejnym wpisie - tutaj - dowiesz się, jak wygląda przestrzeń pracy Buntownika.